• Altınoluk / Balıkesir
  • ınfo@heramis.com.tr
  • Duyurular

Türk Hamamı


Türk Hamamı denilince aklımıza hem temizlik hem de kültürel geçmişimiz geliyor ancak Türk Hamamının faydaları da saymakla bitmiyor. Osmanlı imparatorluğu zamanlarında sarayda yaşayan kadınların güzellik sırları da hamam kullanımına bağlanıyordu.

Türk hamamı, geçmişten bugüne kültürümüz ile beraber gelen kullanım alışkanlığı ile göbek taşına uzanarak başlanan bir süreçtir. Misafirler ilk olarak genellikle göbek taşına uzanarak 10 – 15 dakika kadar beklerler, bir süre terledikten sonra natırlara (hamamda çalışan ve müşterilere kese yapan, yıkayan kadınlara denir) veya tellaklara (hamamda çalışan ve müşterilere kese yapan erkeklere denir) kese yaptırırlar. Terleyen vücut ve insan derisi yumuşayacaktır ve kese sonrasında vücut ölü derilerden çok kolay bir şekilde kurtulacaktır. İnsan derisi yapısı gereği hava gözeneklerinden oluşur ve ölü derilerden kurtulan insan vücudu nefes almaya başlayacaktır.

Türk Hamamının misafirleri, bir hamam klasiği olan keselerini yaptırdıktan hemen sonra köpük banyosu yaptırabilirler ve sonunda ılık bir banyo yaparlar. Banyonun hemen ardından misafirler göbek taşında tekrar dinlenebilirler ve masaj yaptırabilirler.

Türk Hamamı, günlük yaşantımızda karşımıza çıkan birçok olayla biriktirdiğimiz stresten bizi kurtarır ve zihni dinginleştirerek bir rahatlama sağlayacaktır.

Türk Hamamı, bağışıklık sistemimizde büyük bir önem arz eden lenf sistemine oldukça faydalıdır. Lenf sistemimizin temizliğini sağlar ve bu nedenle ayda en az 1 – 2 defa Türk Hamamı kullanımı önerilmektedir.

Birçoğumuzun başına gelen, istirahat esnasında veya herhangi bir aktivite esnasında istemsiz kas kasılması adı verilen durum yani Kas Krampları. Kas Kramplarına Türk Hamamının olumlu anlamda fayda ettiği ve belirli dönemlerde Türk Hamamı kullanımı gerçekleştiren kişilerde kas kramplarında ciddi bir azalma gösterdiği bilinmektedir. Özellikle spor sonrası hamam kullanımı önerilmektedir ve genel eklem ve kas ağrılarında oldukça faydalıdır.

Türk hamamı sayesinde sağlıklı bir yaşam sürmemiz için en önemli konulardan birisi olan Bağışıklık sistemimiz güçlenecektir. Bağışıklık sistemi düşük olan kişilere ayda 2 ve üzeri hamam kullanımı önerilmektedir.

Kanser ve enfeksiyon riski taşıyan kişi veya hastalara genellikle sıcak buhar tedavisi yapılabilmektedir. Türk hamamı bu tarz rahatsızlık taşıyan kişilere de önerilmektedir.

Türk Hamamı alerjisi olan kişilere ve alerjik astım hastalarına, bu rahatsızlıklarda oluşan sinüs tıkanması sorunu için önemli bir çözüm niteliği taşımaktadır bu nedenle bu rahatsızlıkları taşıyan kişilere düzenli Türk Hamamı kullanımı tavsiye edilmektedir.

Türk Hamamı, hem buharlı ve nemli bir ortam olmasından hem de ölü derilerden kurtulma sonucunda vücudumuzdaki toksinlerin atımını sağlar ve yağ yakımın da oldukça etkili bir yöntem olma özelliği taşır. Bu nedenle kilo vermek isteyen kişilere hamam kullanımı önerilmektedir.

Türk Hamamının metabolizmanın çalışma hızını arttırıcı etkisi ve kan dolaşımın artmasına etkili olduğu bilinmektedir. Vücudunuzun normalde aldığı oksijen miktarının artmasına destek olacak ve bu sayede cildinizin genç ve sağlıklı kalmasında oldukça büyük bir etkisi olacaktır.