• Altınoluk / Balıkesir
  • ınfo@heramis.com.tr
  • Duyurular

Saunalar


Bizim sauna olarak bildiğimiz yapı aslında ilk olarak “Fin Hamamı” olarak insanların hayatına giriş yapmıştır.

İlk halka açık sauna yani geleneksel halka açık Fin Hamamı  1936 yılında Berlin’de yapılan olimpiyatlar esnasında Fin sporcuların tepkisi üzerine olimpiyatın yapıldığı köye inşa edilmiştir. İlk kez olimpiyat köyünde yapılan saunanın dünyaya sauna kültürünün yayılması konusunda büyük bir önem taşıdığı bilinmektedir.

Genellikle sauna kültüründe misafirlerin rahatça oturabilecekleri veya uzanabilecekleri ahşaptan yapılmış bölümleri olan, genellikle sıcak ve kuru havanın yer aldığı, 40 ile 90 derece arasında sıcaklığa sahip olan odalardan oluşmaktadır.

Teknik yapısı uygun bir şekilde hazırlanmış olan bir sauna odasının içerisinde %5 ile %10 arasında bir nem bulunacaktır ve saunanın sıcaklığının insanı rahatsız etmeyecek düzeyde olması bu nem oranlarında mümkün olacaktır.

Sauna içerisinde genellikle yer alan kızarmış soba taşları yaklaşık 200 derece sıcaklık oranına sahiptir ve belirli aralıklarla sauna içerisindeki nem ve sıcaklık oranı kontrol edilmektedir. Bu geleneksel sauna yöntemlerine uygun bir sauna ile ferahlatıcı ve faydalı bir sauna seansı gerçekleştirilmiş olacaktır.

Sauna yani klasik Fin hamamı seanslarının bazı kimseler için çok özel bir tedavi yöntemi olmadığı kabul edilir ancak geçmişten bugüne kadar gelen en önemli hastalıklardan birisi olan Stresli yaşama bir tedavi olarak kabul edilebilir.

Sauna sonrası insanlar hem bedensel hem de ruhsal olarak rahatlamış ve mutlu bir his içerisine girerler, saunanın en büyük etkenlerinden biriside savunma sistemimizi güçlendirir ve enfeksiyonların önüne geçer. Yüksek ve düşük tansiyonda kan basıncının ayarlanmasına yardımcı olarak kolaylaştıracaktır.

İnsanların dış görünümlerinde ki faydaları hemen fark edilir düzeylere gelecektir, sauna sayesinde yağ yağımı hızlanır ve zayıflamaya etkili olacaktır. Çeşitli fonksiyon bozukluklarına olumlu yönde etki edecektir ve astım, baş ağrısı, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkların iyileşme sürecine pozitif etki gösterecektir.

Sauna yani geleneksel Fin Hamamı seansları düzenli sıcaklık artış ve azalışına dayanmaktadır, bu nedenle kişilere göre faydaları değişiklik gösterebilmekte ancak herkes tarafından kabul edilen faydası beden yorgunluğu ve stresten kurtulmaktır. Düzenli sıcaklık artış ve azalmasının önemli faydalarını ele alacak olursak;

  • Vücut sıcaklığında artış ve azalmalar antikor üretiminin artmasını sağlayacaktır, antikor sistemi vücudumuzun hastalıklara karşı koyması ve bağışıklık sistemimizin olumlu yönde gelişmesine destek olmaktadır.
  • Sıcaklık artışı kan basıncımızın ve kan dolaşımımızın artmasını sağlamaktadır, artan kan basıncı ile vücut ısınmaya başlar ve insan derisi vücudu soğutmak için terlemeye başlar. Yoğun terleme sonucu vücudumuzda yer alan hava gözeneklerinin açılması sağlanır. İnsan derisinin, sauna sonrası daha genç ve taze bir görünüme sahip olmasının sebebi de bu gözeneklerin açılmasıdır.
  • Düzenli sauna seansları vücudumuzda ki kasları gevşetir ve romatizma, kas kramplarında tedavi niteliği taşımaktadır.
  • Sauna metabolizmanın çalışmasını olumlu yönde etkileyecektir ve bu sayede her sauna seansı sonrasında ortalama olarak 300 kalori yakılmış olacaktır. 300 Kalori bir insanın 3-4 km koşması ile eşdeğer bir orandır.
  • Saunada konforlu terleme olan sulu terleme sağlanır (egzersizde olduğu gibi yüksek tuz kaybı olmaz) bu sayede vücuttan kurşun, nikel, cıva gibi zararlı toksinler atılmış olur.