• Altınoluk / Balıkesir
  • ınfo@heramis.com.tr
  • Duyurular

Buhar Odası


Buhar odaları yorucu bir günün ardından hem bedensel yorgunluğumuzu hem de stresten uzaklaşmak adına kullanılmaktadır. Buhar odalarında sıcaklık genellikle 45 C ile 50 C arasındadır ve nem oranı neredeyse % 100 oranına yakındır. Genellikle buhar odaları sauna ile karıştırılmaktadır ancak saunalarda sıcaklık 80 derece ile 90 derece seviyelerine çıkabilirken buhar odalarında sıcaklık oranı en fazla 40 ile 50 derece arasında olmaktadır. Buhar odalarının içerisinde hiçbir elektronik cihaz bulunmamaktadır, böylece herhangi bir elektro manyetik dalgaya maruz kalmayız.

Buhar odaları insan vücudunun doğası gereği ihtiyacı olan nem oranını azaltacaktır ve sıcaklık, terleme ve içeride bulunan yoğun nem oranı sayesinde insan vücudunu deri altına kadar temizleyecektir.

Buhar odalarındaki seanslara genellikle “ Buhar Banyosu “ ismi verilmektedir. Buhar banyosu insan vücudundaki toksinlerin hızlı bir şekilde dışarıya atılmasına olanak tanıyacaktır. Buhar banyosu esnasında vücudun maruz kaldığı yoğun nem oranı insan derisindeki gözeneklerin hızlı bir şekilde açılması ve vücudun nefes almasına büyük bir etkide bulunacaktır. İnsan derisinde doğası gereği bulunan bu hava gözeneklerinden, terleme bezlerinin çalışması ile birlikte tüm zararlı maddeleri ve kirli atıkları vücudumuz dışarı atacaktır.

Buhar banyosu sonrasında hava gözenekleri açılıp terleme başladıktan sonra, ter esnasında atılan toksinlerle birlikte terin vücut üzerinde kurumaması için hemen duş alınması gerekir. Buhar odalarının faydaları sadece bedensel ve ruhsal dinlenme değildir. Buharın astım hastalarına çok faydalı olduğu bilindiği gibi aynı şekilde buhar odalarının içerisindeki yoğun buhar oranından dolayı astım hastalarına tavsiye edilmektedir. Buhar solunum yollarının açılmasında büyük bir önem taşır ve solunum yollarındaki tahriş oranını en aza indirecektir.

Buharın solunum yoluna olumlu etkilerinden dolayı buhar odalarını öksürük sorunu yaşayan kişilerin de önemli düzeyde tercih ettikleri bilinmektedir.

Buhar odaları doktorlar tarafından soğuk algınlığı, sinüzit ve bronşit şikâyetleri olan kişilere de yoğun bir şekilde tavsiye edilmektedir. Buhar odasında yoğun buhara ve sıcaklığa maruz kalan yetişkin bireylerde ki ortalama dakika da 75 olan nabız atışının dakika da 100 ile 150 seviyelerine çıktığı gözlenebilmektedir. Böylece kan dolaşımını hızlandırarak yüksek tansiyonun düşmesi sağlanır. İnsan yapısı gereği kan dolaşımı arttıkça insan cildindeki kılcal damarların genişlediği gözlemlenir.

Buhar odası, yoğun nem oranından kaynaklı olarak mukustaki zararlı kurumalara ve zararlı maddelerin kuruyup kalmasına engel olmaktadır.

Yapılacak buhar banyoları sayesinde vücutta terleme ile açılan gözenekler size daha rahat bir yaşam sansı sunuyor olacaktır.